Dziękuję ci Unio za pokój i odsunięcie na zawsze kolejnej wojny europejskiej. Dziękuję obywatelom Uni, iż dzielą się swoimi zarobkami i podatkami z nami, którzy odrabiamy dziesiątki lat zapóźnienia ekonomicznego i rozumienia idei demokracji.

To był najszczęśliwszy moment w moim życiu społecznym kiedy dowiedziałem się, że Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Przez wiele lat przed tą datą otrzymywaliśmy już pomoc ekonomiczną, za którą także jestem bardzo wdzięczny obywatelom unii, którzy poprzez swoich polityków udzielali nam pomocy finansowej. Dzięki Unii Polska staje się pięknym i nowoczesnym krajem. Idea Unii dzielenia się bogatszych z biedniejszymi jest realizacja marzeń wielu myślicieli.
Wojciech Jastrzębowski, żołnierz powstania listopadowego napisał książkę, której głównym przesłaniem są ”myśli o wieczystymi pokoju między narodami ucywilizowanymi. Główna częścią tej książki jest ,,Konstytucja dla Europy”, która proponuje Europę bez granic z ujednoliconym prawem i wspólnymi organami władzy. Właśnie tę wizję realizuje w coraz większym stopniu wspólnota Europejska a najważniejszą częścią tej wizji jest POKÓJ pomiędzy narodami, które co kilkadziesiąt lat walczyły ze sobą. W wyniku pierwszej i drugiej wojny światowej zginęło około 100 000 000 ludzi. Dzięki ci Unio, że powstrzymałaś ten z bezsensowny proces wzajemnego zabijania się narodów europejskich.
Dziękuję ci Unio, że przyjmujesz dziesiątki tysięcy Polaków i dajesz im zatrudnienie oraz warunki życia, których jeszcze nie mogą znaleźć w Polsce.
Dziękuję ci Unio, że możemy podróżować po całej Europie nie bojąc się kontroli granicznych, nie będąc zmuszani przez warunki ekonomiczne do przemytu i pokątnego handlu. Dziękuję, że nie musimy przeżywać strachu i lęku iż zostaniemy przyłapani handlując paroma ręcznikami lub kremami Nivea.
Osobiście dziękuję za piękny basen kryty i odkryty w moim mieście, który jest dumą miasta i możliwością wspaniałej rekreacji dla mieszkańców sąsiedniego miejscowości.
Mam nadzieję Unio, że przestaniesz istnieć dopiero wtedy kiedy świat zdecyduje się na powstanie globalnej społeczności bez granic, uprzedzeń i polityką dzielenia się bogatszych region regionów świata z biedniejszymi.
Dziękuję Unio za to, że integrując się politycznie i ekonomicznie coraz bardziej dbasz o pozostawienie zróżnicowania kulturowego pomiędzy poszczególnymi regionami naszej Europy.